Hyundai Sonata

Hyundai Sonata to południowokoreański samochód zbierający dobre opinie nie tylko od ekspertów, ale przede wszystkim użytkowników.

  • Hyundai Sonata to auto osobowe typu sedan (segment D), którego produkcja ruszyła w 1988 roku i trwa do dnia dzisiejszego. W 2014 roku pojawiła się najnowsza, siódma generacja Sonaty. W 2018 roku planowany jest debiut Sonaty VII po face liftingu. Na zdjęciu model Sonata w wersji Limited
  • Hyundai Sonata Limited posiada panoramiczny dach oraz 18-calowe felgi. Pod maską modelu Sonata Limited znajdziemy turbodoładowanego benzyniaka 2.0, generującego moc 274 KM
  • Hyundai Sonata VII to sedan pokaźnych rozmiarów. Model ten na długość ma 4,9 metra, jego szerokość to 1,9 metra, a wysokość1,47 metra
  • Hyundai Sonata  W Europie samochód po zmianach stylistycznych i z innymi silnikami (1.6-2.0) dostępny jest od 2011 jako sedan lub kombi pod nazwą i40.
  • 2018 Hyundai Sonata 2.0T North America (LF) '2017
  • Front panel 2018 Hyundai Sonata Limited North America (LF) '2017
[1/6] Hyundai Sonata to auto osobowe typu sedan (segment D), którego produkcja ruszyła w 1988 roku i trwa do dnia dzisiejszego. W 2014 roku pojawiła się najnowsza, siódma generacja Sonaty. W 2018 roku planowany jest debiut Sonaty VII po face liftingu. Na zdjęciu model Sonata w wersji LimitedŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/hyundai/sonata/79031/pictures/x1puo9/) użytkownika Porlamfer

Hyundai Sonata – informacje ogólne

Hyundai Sonata należy do modeli klasy wyższej średniej. Produkowany jest do dziś od 1985 roku. Fabryki Hyundaia składające Sonatę znajdują się w różnych krajach Azji (Korea Południowa, Indie czy Chiny), Afryki (Botswana, Egipt czy Sudan) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Dotychczas wyprodukowano sześć generacji Hyundaia Sonaty, jednak do Europy dotarła dopiero II, a III odniosła znaczący sukces sprzedażowy. W Polsce natomiast w sprzedaży salonowej Sonaty pojawiły się w 2005 roku, wraz z wprowadzeniem V generacji.

Model Hyundai Sonata jest następcą Hyundaia Stellera, modelu, który projektowany był z myślą o sprzedaży na rynku amerykańskim. Projektantem Sonaty jest znany włoski stylista samochodowy Giorgetto Giugiaro, autor takich projektów jak Alfa Romeo Giulia Sprint GT czy Ford Mustang z 2008 roku.

Na innych rynkach Hyundai Sonata znany jest pod nazwą NF, Sonica lub Embera. Jego największymi konkurentami na rynku samochodów segmentu D są między innymi Volkswagen Passat, Ford Mondeo, Opel Vectra i Opel Insignia.

Hyundai Sonata – dane techniczne

Każda z generacji Hyundaia Sonata osadzona jest na nadwoziu typu sedan, a więc samochód wyposażony jest w czworo drzwi. Jest to auto średniej wielkości, jego bryła zamyka się bowiem w wymiarach 4800 mm x 1800 mm x 1475 mm. Wartości te mogą się różnić w kolejnych generacjach, jednak nie są to różnice znaczące. Waga Hyundaia Sonaty nie przekracza półtorej tony, a pojemność bagażnika wynosi 523 l.

Już od IV generacji klient posiada możliwość wyboru między skrzynią manualną i automatyczną. W zależności od wersji, pod maską Hyundaia Sonaty pracować będzie od 99 do 250 KM, a w najnowszych modelach prędkość maksymalna może wynieść nawet 230 km/h. Przyspieszenie do setki oscyluje wokół 10 sekund, biorąc pod uwagę różne wersje i generacje modelu.

Hyundai Sonata – spalanie i silnik

Kolejne wersje Hyundaia Sonaty zostały wyposażone w różnej pojemności silniki. Pierwsze generacje posiadały silniki najmniejszej pojemności 1,8, największej zaś 3,0. Każde kolejne wersje wyposażane były w większe silniki, ale paradoksalnie wartości ich średniego spalania malały.

W ten sposób I generacja Hyundaia Sonaty z silnikiem 3,0 potrafiła spalać średnio 14,7 litra paliwa na 100 kilometrów. Dla porównania auta IV generacji, przy silniku 3,3, zużywała 11,1 litra benzyny na 100 kilometrów. Silniki o najmniejszych pojemnościach dają wyniki niższe, bo nawet 8,7 l/100 km.

Hyundai Sonata – opinie

Według opinii użytkowników jakość prezentowana przez Hyundaia Sonatę dorównuje flagowym modelom klasy średniej ze stajni Volkswagena czy Opla. W stosunku do ceny Sonata wypada pozytywnie, biorąc pod uwagę wysokie noty w testach bezpieczeństwa oraz bogate wyposażenie.

Jakość zawieszenia Hyundaia Sonaty zapewnia płynną i wygodną jazdę nawet na kiepskiej jakości drogach. Docenia się także opływowy kształt, prostotę designu oraz stylistykę wnętrza. Dużym plusem jest niska awaryjność samochodu w porównaniu z autami europejskimi tej samej klasy.