Elektryczne hulajnogi na ścieżki rowerowe. Wiadomo, jakie będą przepisy

Po serii niebezpiecznych zdarzeń z użytkownikami elektrycznych hulajnóg czy segwayów, wreszcie podano konkrety dotyczące nowych przepisów. Nowelizacja skończy z wolnoamerykanką na chodnikach.

Elektryczne hulajnogi stały się ciekawą alternatywą dla publicznych środków transportu
Elektryczne hulajnogi stały się ciekawą alternatywą dla publicznych środków transportu
Źródło zdjęć: © East NewsPiotr Kamionka/REPORTER
Tomasz Budzik

07.06.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobieta potrącona na warszawskim chodniku przez użytkownika hulajnogi i dziecko poturbowane przez jadącego na segwayu mężczyznę to tylko dwa najgłośniejsze przypadki kolizji pomiędzy urządzeniami transportu osobistego a pieszymi. Problem z tego typu urządzeniami polega na tym, ze nie są one ujęte w przepisach. Dla policji jadące na nich osoby są więc pieszymi. Bardzo szybkimi, bo niektóre z modeli pozwalają na rozpędzenie się do 25 km/h, a nawet szybciej. Teraz to się zmieni.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało zmiany w "Prawie o ruchu drogowym" i podało konkrety. Zgodnie z nowymi regulacjami użytkownicy urządzeń transportu osobistego będą zobowiązani do korzystania ze ścieżek lub dróg rowerowych, przejazdów dla rowerów albo dróg, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h (tzw. tempo 30). Jeśli nie będzie takich dróg, trzeba będzie korzystać z chodnika, ale prawo nakaże wolną jazdę i ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Będą również ograniczenia dla użytkowników urządzeń transportu osobistego. Zgodnie z założeniami będzie wolno ich używać osobom mającym przynajmniej 10 lat. Niepełnoletni użytkownicy będą mogli jeździć tylko posiadając kartę rowerową. Skoro użytkownik urządzenia przestanie być pieszym, będzie można go też ukarać za jazdę po alkoholu. Same zaś pojazdy nie będą mogły rozwijać prędkości wyższej niż 25 km/h.

Zgodnie z założeniem, nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Dotychczasowi właściciele urządzeń transportu osobistego będą mieli pół roku na dostosowanie swoich pojazdów do warunków technicznych, jakim muszą one podlegać zgodnie z zapisami nowej ustawy.

Komentarze (15)