Chevrolet Corvette
Chevrolet Corvette to amerykański sportowy model Chevroleta produkowany od 1953 roku, należy do najsłynniejszych samochodów tej marki i traktowany jest jako jedna z legend motoryzacji.
Chevrolet Corvette – informacje ogólne
Chevrolet Corvette to auto stworzone w 1953 roku przez Harley'a Earla – pierwszy 2-drzwiowy kabriolet z napędem na tylne koła otrzymał nazwę od małego i zwrotnego okrętu wojennego – korwety. Marka produkowana jest przez koncert General Motors i na 2017 rok powstało siedem generacji tego auta. Słynny model Corvette pojawił się w wielu filmach m.in. Godziny szczytu, Corvette Summer czy Transformers: Zemsta upadłych.
Produkowana od 2013 roku siódma generacja Corvette otrzymała oznaczenie Stingray – nazwa ta nawiązuje do drugiej generacji modelu (C2), który znany był jako Chevrolet Corvette Sting Ray.
Chevrolet Corvette – dane techniczne
Auto sportowe Chevrolet Corvette przeszło wieloletnią ewolucję, ale zawsze występowało w wersji dwudrzwiowej i dwuosobowej – w pierwszej generacji jako kabriolet, później kabriolet lub coupé. Model C5 z przełomu lat dwutysięcznych oferował silnik o mocy 350 KM i pojemności 5,7 l. W kolejnej generacji pojawiły się silniki o pojemności 6–7 l i mocy do 511 KM. Chevrolet Corvette Stingray w podstawowej wersji ma silnik o mocy 466 KM i 630 Nm momentu obrotowego, dostępne są też wersje z mocniejszymi silnikami m.in. Z06 i Z07. Auto rozpędza się do prędkości 100 km/h w ciągu 4,2 sekundy.
Prędkość osiągana przez auta C5 to 275 km/h, nowsze C6 osiągają 330 km/h, a Corvette Stingray rozpędza się do ok 300 km/h.
Chevrolet Corvette – spalanie
Zużycie paliwa starszych generacji Chevrolet Corvette wynosi około 12–20 litrów na 100 kilometrów. W przypadku C6 i silnika 605 KM jest to około 15 l/100 km, a przy silniku 511 KM – 22 l/100 km. Z siedmiu generacji Corvetty najoszczędniejsza jest wersja Corvette Stingray – na trasie pali 9–11 l/100 km, natomiast w mieście 20,7–22,8 l/100 km.
Chevrolet Corvette – usterki
Chevrolet Corvette to auto sportowe, które przy intensywnej eksploatacji i agresywnym stylu jazdy może odkryć przed użytkownikiem swoje słabsze punkty. Dotyczy to układu kierowniczego – szczególnie podatne na uszkodzenia są pompa wspomagania i drążki kierownicze. Może też dojść do pojawienia się luzów w łożyskach kół, a amortyzatory mogą się przecierać. Zdarzają się też problemy z odkrywanym dachem i niektóre elementy elektryki, w tym radio, kontrolki i zamki.