Audi Q2
Audi Q2 – najmniejszy crossover w ofercie niemieckiej marki Audi należącej obecnie do Volkswagena. Premiera modelu miała miejsce w 2016 roku, a jego produkcja trwa do dziś. Mimo, że należy do segmentu SUV-ów, przypomina wyglądem zwykłe hatchbacki, takie jak Audi A3. Ma imponować swoim charakterem i zapewnić komfortowe warunki jazdy również poza miastem.
Audi Q2 – historia
Audi istnieje już od ponad 100 lat. Od czasów przejęcia przez Volkswagena w latach 60., skupia się głównie na produkcji sedanów i kombi. Główne modele marki - Audi A4 i Audi A6 cieszą się ogromną popularnością także w naszym kraju. Słyną ze swojej niezawodności oraz lepszych osiągów, niż w podobnych modelach od Volkswagena. W 2005 roku Audi postanowiło jednak nieco odejść od tej formuły. Weszło na rynek SUV-ów.
Wtedy właśnie zadebiutowało Audi Q7. To luksusowy crossover, czyli mieszanka auta terenowego z miejską limuzyną. Miało być większe od modeli z literą A, mieć potężniejsze silniki, a także napęd na cztery koła - "quattro". Jest doskonale znany fanom marki i to od niego nazwano samochód. Model odniósł ogromny sukces i po kilku face liftach oraz kolejnych generacjach produkowany jest do dziś. Nie jest już jednak flagowym SUV-em Audi. W 2018 roku zadebiutowało jeszcze bardziej luksusowe Audi Q8.
Rodzina Audi z literą Q poszerzyła się także o kolejne modele. Od 2008 roku należy do niej na przykład Audi Q5. Jest mniejsze od poprzednika i zostało oparte na modelu A5 wypuszczonym na rynek rok wcześniej. Nissan chciał przez pewien czas zabronić Audi nazywania w ten sposób samochodów. Jako powód podano wtedy, że jedna z marek japońskiego koncernu - Infiniti, również określa swoje SUV-y literą Q. Proces sądowy zakończył się po cichu, a Audi nie zastosowało się do polecenia.
To również nie koniec odchudzania i tak niewielkich rozmiarów crossovera. Od 2011 roku w sprzedaży jest także Audi Q3 oraz jego sportowa wersja RS Q3. Niemiecka marka podczas wybierania nazw dla SUV-ów trzymała się więc nieparzystych liczb. Postanowiła jednak i tę regułę złamać. Na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2016 roku zadebiutowało Audi Q2 – model najmniejszy spośród wszystkich jemu podobnych.
Audi Q2 – dane techniczne, wymiary
Audi Q2 ma przyciągnąć uwagę szczególnie młodszych klientów producenta. Jak podaje Audi, model ma „młodzieńczą stylistykę”, co w praktyce oznacza miejski i zarazem sportowy wygląd. Pod maską auta znajdziemy duży wybór różnych jednostek napędowych. Audi Q2 kupimy z silnikiem benzynowym lub diesla. Ten pierwszy to trzy różne wersje:
- 1.0 TFSI. To rzędowa trójka z zapłonem iskrowym i turbiną o mocy 115 KM (85 kW). To pojemność zaledwie litra, a Q2 z tym silnikiem kupimy tylko z napędem na przód.
- 1.4 TFSI COD. Rzędowa czwórka z turbiną i dodatkowym systemem cylinder-on-demand (odłączającym cylindry w celu redukcji zużycia paliwa) daje tu moc 150 KM (110 kW). To pojemność 1,4 litra, a także dostępny napęd quattro (AWD).
- 2.0 TFSI – najmocniejszy silnik tylko z napędem na wszystkie koła. Dwulitrowa jednostka daje tu moc 190 KM (140 kW).
Mniejszą liczbę opcji znajdziemy natomiast w przypadku diesla. Audi Q2 kupimy z jednostką TDI o pojemności 2 litrów oraz mocy 150 KM (110 kW). Tutaj jedyną opcją także jest napęd quattro oraz automatyczna skrzynia biegów S-Tronic, która w pozostałych wersjach jest dostępna za odpowiednią dopłatą.
Audi Q2 jest oparte na platformie MQB Volkswagena, podobnie jak wcześniej wspomniana A3-ka, oraz Audi A1. Zawieszenie jest tu jednak zdecydowanie wyższe, aby umożliwić komfortową jazdę w różnych warunkach. Model ma poza tym progresywny układ kierowniczy, wszystkie możliwe systemy wspomagania, a także regulację dynamiki jazdy Audi drive select, która dostosowuje między innymi charakterystykę pracy silnika.
Wymiary Audi Q2:
Długość: 4,191 mm
Rozstaw osi: 2,601 mm
Szerokość: 1,794 mm
Wysokość: 1,508 mm
Masa własna pojazdu: 1,205 kg
Audi Q2 – wyposażenie
Audi Q2 dostępne jest z kilkoma dodatkowymi pakietami, które dostosują go do naszych potrzeb. To np. Q2 Sport, a także S-Line, dzięki którym crossover ten będzie wyglądał zdecydowanie bardziej sportowo. Dostępny jest także pakiet Carbon Style, dzięki któremu auto będzie miało elementy (takie jak lusterka) z obudowami z włókna węglowego. Audi Q2 kupimy także w wielu różnych kolorach, a wśród opcji znajduje się np. metaliczna czerń, wykończenie z efektem kryształowym, a także lakier perłowy.
W podobny sposób oszałamiać ma wnętrze Audi Q2. Już począwszy od wersji podstawowej dostajemy tu niezwykle komfortowe warunki jazdy, również poza miastem. Pomimo swoich rozmiarów Audi Q2 ma dużo miejsca w środku, a także obszerną przestrzeń bagażową o pojemności 405 litrów. Auto pomieści 5 osób, a po złożeniu tylnej kanapy pojemność bagażnika zwiększa się dwukrotnie.
Kierowca tego pojazdu musi się przyzwyczaić do dużej ilości wyświetlaczy na desce rozdzielczej. Znajdziemy tu wirtualny, 12,3-calowy kokpit z prędkościomierzem oraz pozostałymi informacjami, a także 5,8-calowy dotykowy komputer pokładowy z systemem nawigacji MMI. Audi Q2 łączy się z internetem za pośrednictwem LTE, dzięki czemu pasażerowie mają w trakcie jazdy dostęp do Wi-Fi.
W ramach opcji dodatkowych znajdują się panele LED, dzięki któremu wnętrze oświetlone jest na różne sposoby w zależności od pory dnia. Wcześniej wspomniany pakiet Q2 Sport to na przykład czerwone elementy samego wykończenia wnętrza. Do Audi Q2 dokupimy asystenta parkowania, a także system audio firmy Bang & Olufsen, czyli 14 głośników. Funkcje zabezpieczenia takie jak immobiliser, alarm oraz centralny zamek dostępne są natomiast w standardzie.
Audi Q2 otrzymało 5 gwiazdek bezpieczeństwa w testach Euro NCAP. Już w ramach wyposażenia podstawowego znajdziemy tu wiele poduszek powietrznych, w tym także boczne.
Audi Q2 – ceny
Audi Q2 można samemu skonfigurować przez Internet za pośrednictwem oficjalnej strony Audi. Producent później wysyła nasz gotowy samochód do dealera, a my w wybranej lokalizacji będziemy mogli go przetestować i odebrać. Ceny zaczynają się od ok. 100 tysięcy złotych. Mocniejsze jednostki napędowe podwyższą ją nawet do 140 tys. złotych, a wyposażenie opcjonalne (jakiego znajdziemy tu mnóstwo), to dodatkowe kwoty nawet rzędu kolejnych 100 tys. złotych.