Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy wolno wykonać ten manewr?
Nie każde skrzyżowanie dopuszcza możliwość zawrócenia pojazdu. Stwarza to nie lada problem kierującym, którzy nie pamiętają przepisów kodeksu drogowego.
27.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 16:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W przypadku skrzyżowań z klasycznym oznakowaniem świetlnym, gdzie dodatkowo ustawiona jest tablica ilustrująca zasady ruchu, a na jezdni widnieją strzałki wskazujące kierunki jazdy (gdzie przynajmniej jedna z nich skierowana jest w lewą stronę), to wtedy zawracanie jest dopuszczone ze skrajnego lewego pasa.
Kierowca ma prawo zawrócić również w przypadku skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, gdzie sygnalizator nie posiada dodatkowych strzałek – można wykonać taki manewr, jeśli nie zakazuje tego znak.
W sytuacji, gdy na zielonym świetle sygnalizatora narysowana jest strzałka w lewo, to kierowca może jedynie skręcić w lewo, ponieważ zawrócenie będzie niezgodne z prawem. Kiedy obok sygnalizatora znajduje się dodatkowa strzałka kierunkowa (zamontowana oddzielnie i zwrócona w dół), zsynchronizowana ze światłem, to pozwala ona na skręt i zawrócenie, pod warunkiem zatrzymania przed skrzyżowaniem i ustąpienia pierwszeństwa pozostałym użytkownikom drogi jadącym z naprzeciwka.
Z racji tego, że strzałka w lewo nie pozwala na wykonanie manewru zawrócenia na skrzyżowaniu, a jedynie na wykonanie skrętu w lewą stroną, to za złamanie tego przepisu grozi mandat karny w wysokości 250 zł oraz 5 punktów karnych. Lepiej w takiej sytuacji faktycznie skręcić w lewo i poszukać miejsca do bezpiecznego i zgodnego z prawem zawrócenia.