Lotus Elan w towarzystwie Porsche 356 - takie rzeczy tylko w Classic Remise.© fot. Aleksander Ruciński

Wakacje pod znakiem motoryzacji. Najciekawsze muzea i kolekcje, które warto zobaczyć

Aleksander Ruciński
7 sierpnia 2020

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość Polaków poszukuje wakacyjnych atrakcji w granicach naszego kraju lub w ich pobliżu. To dobra okazja na wycieczkę z motoryzacją w tle. Wybrałem kilka propozycji, które powinny przypaść do gustu każdemu, kto ma benzynę we krwi. Choć pozostali także nie powinni narzekać.

Przygotowując zestawienie miejsc wartych odwiedzenia, skupiłem się głównie na muzeach i kolekcjach w Polsce oraz kilku zagranicznych, do których - z racji względnie niewielkiej odległości - bez większego wysiłku dojedziecie samochodem.

W kwestii motoryzacyjnych atrakcji absolutnym liderem są oczywiście nasi zachodni sąsiedzi, ale i nad Wisłą regularnie przybywa ciekawych miejsc. Wizyta w nich to wspaniały pomysł na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Tym bardziej teraz, gdy - z uwagi na pandemię koronawirusa - zwiedzających nie jest przesadnie dużo.

Lista miejsc (wraz z adresami i szczegółowymi informacjami), które warto odwiedzić

Klasyki w FSO - Warszawa, Polska

Obraz
© fot. Łukasz Wasilczuk / wystawaklasykow.pl

Otwarta w 2019 roku wystawa klasyków w FSO to miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu wielbicielom motoryzacji PRL. Znajdziemy tu większość wytworów polskiej myśli technicznej, wliczając w to zarówno auta osobowe, jak i dostawcze w produkcyjnych i prototypowych wydaniach.

Nie brakuje także kolekcji samochodów zachodnich, za którymi dawniej wzdychało wielu Polaków. Wystawa obejmuje łącznie ponad 300 aut z różnych okresów produkcji. Planując wizytę warto jednak wziąć pod uwagę, że wstęp jest możliwy tylko w weekendy.

Więcej informacji: www.wystawaklasykow.pl

Cena biletów: 40 zł

Adres: Warszawa, Jagiellońska 88

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach - Otrębusy, Polska

Obraz
© peterolthof/flickr.com

Największe prywatne muzeum motoryzacyjne w Polsce funkcjonuje od 1995 roku. Kolekcja liczy ponad 300 zabytkowych pojazdów produkcji polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Najstarsze eksponaty pochodzą z początków XX wieku.

W Otrębusach odnajdą się nie tylko fani samochodów osobowych, ale i motocykli, ciężarówek, a nawet autobusów. Właściciel może też pochwalić się imponującą reprezentacją militariów i rekwizytów sprzed lat, przez co miejsce powinno przypaść do gustu wszystkim wielbicielom historii.

Więcej informacji: www.muzeum-motoryzacji.com.pl

Cena biletów: 20 zł

Adres: Otrębusy, Warszawska 21

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji - Gdynia, Polska

Obraz
© fot. gmm.gdynia.pl

Niewielkie muzeum, ale za to z zaskakująco bogatą kolekcją, która - niestety - nie jest dostępna dla publiczności w całości. Z uwagi na małą przestrzeń organizatorzy prezentują tylko jej część, sukcesywnie wymieniając ekspozycję. Warto więc wybrać się tam więcej niż raz.

Wśród eksponatów dominują pojazdy z pierwszej połowy XX wieku, głównie amerykańskie i niemieckie. Nie brakuje tu także motocykli i wszelkiej maści rekwizytów, chociażby starych fotografii, map i dokumentacji projektowych, wedle których tworzono dawne auta.

Więcej informacji: gmm.gdynia.pl

Cena biletów: 10 zł

Adres: Gdynia, Żwirowa 2c

Classic Remise Berlin - Berlin, Niemcy

Obraz
© fot. Aleksander Ruciński

Miejsce niemal kultowe dla wielu europejskich fanów motoryzacji. To kilkaset samochodów, nie tylko tych klasycznych, zaparkowanych w halach byłej zajezdni tramwajowej. Są to auta kolekcjonerów, egzemplarze wystawione na sprzedaż lub pojazdy czekające na naprawę. Na miejscu znajdują się bowiem także specjalistyczne warsztaty.

Obok Forda T czy Citroena DS zobaczycie tu m.in. limitowane hipersamochody czy wyjątkowe motocykle. Z racji tego, że nie jest to klasyczne muzeum, a jedynie ekskluzywny parking, ekspozycja stale się zmienia. Co warte odnotowania, wstęp do Classic Remise jest darmowy.

Więcej informacji: remise.de/berlin

Cena biletów: nie dotyczy

Adres: Berlin, Wiebestrasse 36-37

Volkswagen Autostadt - Wolfsburg, Niemcy

Obraz
© mat. prasowe

Autostadt, jak sama nazwa wskazuje, jest miastem samochodów ulokowanym tuż obok fabryki Volkswagena. W tamtejszym muzeum można podziwiać klasyczne modele marek wchodzących w skład koncernu, a także zupełnie nowe auta - te z kolei ulokowane są w specjalnych pawilonach.

Nie lada ciekawostkę stanowi też szklana wieża, w której piętrowo przechowywane są świeżo wyprodukowane pojazdy oczekujące na transport z fabryki. Atrakcji jest tyle, że jeden dzień może nie wystarczyć, by dokładnie się z nimi zapoznać.

Więcej informacji: www.autostadt.de

Cena biletów: 15 euro

Adres: Wolfsburg, Stadtbrücke

Mercedes-Benz Museum - Stuttgart, Niemcy

Obraz
© mat. prasowe

W sporym obiekcie o powierzchni ponad 16 tys. m2 znajdziemy około 200 eksponatów należących do Mercedesa. To w większości bardzo ciekawe modele koncepcyjne, wyścigowe bolidy, także te z pierwszej połowy XX wieku, jak i auta, które były kamieniami milowymi w historii marki.

Mowa m.in. o modelu 260 D - pierwszym, seryjnie produkowanym aucie z dieslem pod maską czy wszystkich wersjach Klasy G, która doczekała się oddzielnej wystawy. Jest też ścieżka edukacyjna przedstawiająca historię marki. Poza autami osobowymi nie brakuje też dostawczaków czy autobusów i pojazdów specjalistycznych.

Cena biletów: 9,75 euro

Adres: Stuttgart, Mercedesstrasse 100

BMW Museum - Monachium, Niemcy

Obraz
© fot. pixabay

Muzeum BMW to propozycja przeznaczona nie tylko dla wielbicieli marki. Ponad 400 samochodów i 200 motocykli stanowi wystarczającą zachętę, by chcieć spędzić tam dzień. Na uwagę zasługuje chronologiczny układ ekspozycji i wyśmienity stan prezentowanych egzemplarzy.

Fani technikaliów docenią też zapewne indywidualną wystawę najlepszych silników producenta, gdzie można nawet posłuchać brzmienia każdej z jednostek. Muzeum BMW wchodzi w skład obiektu o nazwie BMW Welt. Podobnie jak w Autostadt Volkswagena możemy więc zapoznać się tu także ze współczesnymi produktami.

Więcej informacji: www.bmw-welt.com

Cena biletów: 10 euro

Adres: Monachium, Am Olympiapark 2

Škoda Muzeum - Mladá Boleslav, Czechy

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Muzeum Škody, znajdujące się nieopodal granicy z Polską, sukcesywnie rozbudowuje bazę swoich eksponatów. Na miejscu uświadomimy sobie, jak bogatą historię ma czeska marka, zapoznamy się z konceptami oraz klasycznymi modelami.

Nie brakuje również rajdówek i wyścigówek oraz edycji specjalnych tworzonych w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Jeśli chcecie zobaczyć model Favorit w wersji cabrio lub Superba coupe, z pewnością jest to miejsce dla was.

Więcej informacji: museum.skoda-auto.com

Cena biletów: 80 koron

Adres: Mladá Boleslav, Václava Klementa 294

Frey's Mazda Museum - Augsburg, Niemcy

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Miejsce oddane do użytku w 2017 roku jest jedynym muzeum Mazdy znajdującym się poza Japonią. Co więcej, jego powstanie zawdzięczamy nie władzom marki, lecz jej wielbicielowi. Jest nim kolekcjoner mazd, Walter Frey.

Kolekcja licząca ponad 120 aut w całości należy do niego. W stałej ekspozycji znajdziemy jednak tylko około 50 samochodów, z uwagi na niewielką przestrzeń w obiekcie. Jest to unikatowe miejsce pozwalające nie tylko lepiej poznać Mazdę, ale i japońską motoryzację w ogóle, z charakterystycznymi kei carami i coupe napędzanymi silnikami Wankla włącznie.

Więcej informacji: mazda-classic-frey.de/en

Cena biletów: 5 euro

Adres: Augsburg, Wertachstrasse 29b

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)