Ptasie odchody i insekty. Przez nie możesz stracić tysiące
Samochody mają wzmocnienia i potrafią uchronić pasażerów przed skutkami groźnych wypadków, ale jak się okazuje mogą być mniej odporne na drobne zabrudzenia, które wbrew pozorom potrafią wyrządzić olbrzymie szkody.
24.08.2018 | aktual.: 30.03.2023 11:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pozornie niegroźne nieczystości na lakierze potrafią narobić sporych szkód. Ptasie odchody zawierają enzymy trawienne i inne związki chemiczne, które potrafią oddziaływać na lakier powodując uszkodzenia jego powierzchni.
Jeśli takie odchody pozostawimy na powierzchni lakieru, można spodziewać się, że miejsce to będzie osłabione i w przyszłości mogą tam powstawać odpryski lub pojawić się korozja.
Podobnie z owadami, których chitynowy pancerz uderzający z ogromną siłą może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Rozkładające się resztki również mogą dostać się pod zewnętrzną warstwę lakieru i powodować jego dalsze uszkodzenia.
Uszkodzenia spowodowane przez insekty lub odchody w dłuższej perspektywie mogą spowodować konieczność ponownego lakierowania auta, a to może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a oprócz tego lakierowane auto może nieco stracić na wartości, a to drugi etap strat spowodowanych przez zaniedbania.
Jak czyścić lakier, żeby go nie uszkodzić
Oprócz tego, że enzymy i kwasy żołądkowe, które są w odchodach mogą zniszczyć lakier, to nieumiejętne czyszczenie także może spowodować kosztowne straty. Twarde drobinki roztarte po lakierze mogą spowodować głębokie zarysowania, a zbyt blisko przykładana dysza z wodą również może spowodować uszkodzenia.
Dlatego niezależnie od rodzaju zabrudzenia lakieru, warto używać miękkiej szmatki do usuwania trudnych zabrudzeń. Jedną z metod jest zamoczenie papierowego ręcznika i przyłożenie na kilka minut do zabrudzonego miejsca.
Nie należy zbliżać dyszy z wodą pod dużym ciśnieniem na odległość mniejszą niż 20 centymetrów, ani stosować żadnych skrobaczek.
W supermarketach i sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi może znaleźć specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia śladów po insektach. Można też zrobić skuteczny płyn własnoręcznie w domu.
Najważniejszym składnikiem jest woda, do której dolewamy około 50 ml płynu do mycia naczyń, a następnie około 100 ml octu. Taka mieszanka sprawdzi się równie dobrze jak specjalistyczny środek czyszczący, a kosztuje znacznie mniej.
Jak zabezpieczać lakier?
Podstawowym zabezpieczeniem lakieru jest położenie na niego warstwy wosku. Im twardszy tym lepiej. Jeśli natomiast dla kogoś wosk to za mało, to droższą opcją są przeróżne powłoki. Dla przykładu, pokrycie ceramiką auta miejskiego może kosztować od 2 do 5 tys. zł.