Micra kreuje: niesamowite szezlong i lampa projektu czeskiego artysty, inspirowane sylwetką kompaktowego Nissana
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Emocjonujący, zapadający w pamięci styl nowego Nissana Micry motywuje twórców z całej Europy Środkowej do projektowania kolejnych intrygujących przedmiotów. Kolejnymi z nich są szezlong i lampa autorstwa Martina Žampacha. Można w nich bez trudu rozpoznać boczne linie nowego miejskiego bestsellera japońskiej marki.
Rewolucyjny styl Nissana Micry wykracza daleko poza motoryzację, o czym przekonali nas już projektanci z Węgier i Polski, tworząc inspirowane nowym miejskim samochodem lampę i całą kolekcję ubrań. Pełne emocji i stylu linie tworzące bok jej nadwozia znalazły także swoje jeszcze bardziej dosłowne ucieleśnienie w formie szezlonga i lampy zaprojektowanej przez Czecha Martina Žampacha.
Žampach jest jednym z najważniejszych i najbardziej kreatywnych głosów młodego pokolenia designerów z Republiki Czeskiej: po edukacji w czeskim Zlinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął błyskotliwą karierę, w trakcie której zdobył wiele prestiżowych nagród o światowej randze oraz poszerzył swoje horyzonty, pracując w biurach między innymi w USA, Brazylii, Hiszpanii i Rosji. Obecnie prowadzi swoje własne studio projektowe w czeskiej Pradze, specjalizując się w nadawaniu przedmiotom codziennego użytku niecodziennych, spektakularnych form.
Szczególny charakter jego prac w pełni widać w dwóch przedmiotach, które stworzył pod wpływem inspiracji oryginalnym designem nowego Nissana Micry. Nowa, piąta już generacja jednego z najpopularniejszych modeli w historii Nissana powraca w przejmującej, bardzo wyrazistej formie. Najmniejszy samochód w polskiej ofercie może pozostawać niewielki ciałem, ale dzięki wyzbytemu kompleksów, przykuwającemu stylowi jest niewątpliwie wielki duchem. Jak zauważa sam Žampach, to "radosny styl połączony z agresywną ekspresją".
Ten błyskotliwy efekt stylistom Nissana udało się osiągnąć dzięki zaledwie paru wyrazistym liniom tworzącym bok samochodu, z których wychodzi zamysł całego projektu. Žampach wykorzystał te linie by udowodnić, że z ich pomocą można stworzyć równie udany efekt przy innych przedmiotach. "Wykorzystaliśmy najbardziej charakterystyczną linię samochodu i na niej oparliśmy naszą pracę” – zdradza Žampach, opisując uzyskany efekt: "Ostateczny kształt to ciekawe doświadczenie wizualne dla oglądającego. Szezlong składa się z wielu metalowych rurek unoszących się w przestrzeni i wywołujących złudzenie. Z określonej perspektywy można dostrzec kształt nowej Micry."
Jak udało się to osiągnąć? "Chcieliśmy zaprojektować bardzo ładny, a jednocześnie funkcjonalny szezlong, dlatego potrzebna była jakaś konstrukcja nośna, która co prawda może zakłócać czystość formy, ale jednocześnie gwarantuje stabilność mebla. Z tego samego powodu zdecydowaliśmy się na dwa kolory, które maskują elementy nośne, podkreślając główny kształt. W ten sposób sama konstrukcja została mniej lub bardziej ukryta, a kształt mebla sprawia, że zdaje się on unosić w powietrzu" – wyjawia projektant.
Obok szezlongu koncepcję tę Žampach przeniósł także na niesamowitą lampę, której znawcy zapewne nie baliby się zaliczyć do sztuki współczesnej: "Tu koncepcja była podobna, ale w tym przypadku wrażenie lewitacji i złudzenie optyczne zostały wprowadzone na wyższy poziom. Rurki świetlne są zawieszone pod sufitem na cienkich drucikach, które powinny być jak najmniej widoczne, aby stworzyć wrażenie lewitacji źródła światła. Kiedy spojrzy się na tę instalację pod odpowiednim kątem, można zauważyć kształty inspirowane Micrą. Z innej perspektywy są to po prostu pasy świetlne losowo zawieszone w przestrzeni.”
Jak sam Czech sam przyznaje, praca przy tym projekcie była inspirującym przeżyciem: "Praca nad projektem była naprawdę fascynująca. W projektowaniu najbardziej lubię proces badania możliwości oraz poszukiwania tego, co najlepiej przekaże ideę. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się stworzyć projekt o wyraźnej stylistyce, odzwierciedlającej koncepcję stylistyczną Micry." A wy jaki przedmiot inspirowany stylem Micry chcielibyście jeszcze zobaczyć?
Zobacz także
Materiał powstał przy współpracy z firmą Nissan.