Ładna pogoda na Wszystkich Świętych to zła wiadomość. Na drogach może być niebezpiecznie
1 listopada to czas, kiedy wielu Polaków pokonuje krótsze lub dłuższe trasy. Tym razem prognozy synoptyków nie napawają optymizmem, bo najwięcej wypadków drogowych ma miejsce przy dobrej pogodzie.
29.10.2022 | aktual.: 29.10.2022 09:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiara w bezpieczeństwo za kierownicą przy ładnej pogodzie jest zdradliwa ostrzegają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego cytowani przez Polską Agencję Prasową. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 r. aż 65,2 proc. wypadków drogowych miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych, a na prostych i – wydawałoby się – bezpiecznych odcinkach dróg było 58 proc. wypadków. Mundurowi od lat ostrzegają przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa w takich okolicznościach. Niektórzy kierowcy nadmiernie ufają wówczas w swoje umiejętności i jadą szybciej lub podejmują się ryzykownych manewrów. Efekty są czasami tragiczne.
Są jeszcze dodatkowe czynniki, które powinny dać do myślenia zmotoryzowanym. Wcześniej zapadający zmrok sprawia, że wiele podróży odbywa się w warunkach nocnych. Łatwiej wówczas o potrącenie osoby pieszej. Wczesnym zachodem słońca zaskoczeni mogą być także ci, którzy wybrali się na przechadzkę. Trzeba więc brać pod uwagę, że nie każdy pieszy może mieć element odblaskowy.
Dodatkowe zagrożenie może spowodować zmęczenie związane z przebyciem długiej trasy, brak odpowiedniej porcji snu czy zażycie niektórych leków, co w okresie jesiennym wcale nie jest rzadkie. Należy też pamiętać, że opadające i leżące na asfalcie liście mogą przyczynić się do niespodziewanej utraty przyczepności. W efekcie łatwo o wypadek.
– W statystykach wypadków wyjazdy na groby bliskich nie różnią się od pozostałych weekendów i świąt. Zwykle do największej liczby wypadków dochodzi w piątki (19 proc. ogółu wypadków). Podobnie jest też przed Świętem Zmarłych – 31 października wypadków i ofiar jest zwykle dwa razy więcej niż 1 listopada. Oznacza to, że szczególnie ostrożność należy zachować w podróżach na groby bliskich – powiedziała w rozmowie z PAP Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.
Nie przesadzajmy z prędkością i pamiętajmy o zachowywaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Szczególną ostrożność warto zachować w okolicy cmentarzy, gdzie można spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych. Jeśli wybieramy się w długą trasę, zaplanujmy ją tak, by za kierownicę wsiadać wypoczętym. I nie ufajmy zbytnio dobrej pogodzie.