Dostępne opcje finansowania zakupu nowego auta z salonu

Zakup nowego pojazdu to ogromna satysfakcja, ale także spory wydatek. Jeśli planujesz kupić samochód prosto z salonu, często wiąże się to ze zgromadzeniem pokaźnej sumy pieniędzy.

Dostępne opcje finansowania zakupu nowego auta z salonu
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

27.04.2022 | aktual.: 02.10.2024 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Możesz jednak skorzystać z dostępnych opcji finansowania, takich jak kupno na raty czy leasing. Możliwości jest wiele, dlatego warto przeanalizować, która z nich będzie najkorzystniejsza. Jak sfinansować zakup samochodu? Przedstawiamy rozwiązania dla przyszłych właścicieli nowych aut oraz opisujemy, które z nich są najbardziej opłacalne.

Zakup nowego samochodu – jak przebiega?

Na odbiór wymarzonego samochodu z salonu trzeba niestety dość długo czekać, czasami nawet kilka miesięcy. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy producenci zmagają się z brakiem podzespołów. Na wydłużony czas oczekiwania składa się również przekazanie zamówienia do fabryki, dostosowanie pojazdu do indywidualnej specyfikacji, kontrola jakości oraz transport do salonu.

Formalności związane z odbiorem auta zależne są w dużej mierze od wybranego finansowania zakupu samochodu. Przy nabyciu pojazdu za własne środki musisz posiadać jedynie potwierdzenie przelewu. W przypadku zakupu auta na raty lub wzięcia go w leasing, cały proces wydłuża się o procedury związane z wydaniem decyzji kredytowej i uruchomieniem pożyczki.

Kiedy już nadejdzie dzień, w którym samochód jest gotowy do odbioru, warto zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty związane z zakupem jak faktura, potwierdzenie płatności, a także wydruk oferty z informacjami, jakie wyposażenie zostało zamówione. W przypadku leasingu przyda się też umowa z bankiem.

Pamiętaj, że aby wyjechać z salonu własnym samochodem, niezbędne jest jego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla leasingu czy kredytu wymagane jest również autocasco. Wiele salonów samochodowych od 4 czerwca 2021 r. oferuje możliwość załatwienia formalności związanych z ubezpieczeniem i rejestracją w imieniu klienta. Jeśli jednak wykupiłeś polisę indywidualnie, weź ją ze sobą wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Kupno samochodu za gotówkę

Zakup nowego samochodu z salonu to nie lada wydatek rozpoczynający się od kwot rzędu 50-60 tysięcy złotych. Górny limit zależy od modelu auta oraz wyposażenia, na które się zdecydujesz. Koszt zakupu podstawowej Mazdy 2 w 2022 roku wynosi 69.900 złotych brutto.

Jedną z opcji finansowania pojazdu jest wydatkowanie własnych środków. Wymaga ona najmniej formalności i nie pociąga za sobą dodatkowych opłat. Jeśli posiadasz wystarczającą ilość gotówki na zakup auta, zaoszczędzisz również sporo czasu na poszukiwanie oferty kredytu lub leasingu, gromadzenie dokumentów oraz oczekiwanie na wydanie decyzji. Co ważne, decydując się na tę formę wsparcia, stajesz się jedynym właścicielem pojazdu i możesz nim dowolnie dysponować.

Samochód z salonu w niższej cenie

Wiele osób twierdzi, że zakup auta z salonu nie jest dobrą inwestycją. Decyzja ta jednak nie musi oznaczać braku rozwagi w wydawaniu pieniędzy. Istnieją różne opcje finansowania pozwalające sporo zaoszczędzić.

Auto demo

Jednym z pomysłów jest zakup samochodu demonstracyjnego. Są to pojazdy wykorzystywane do jazd próbnych lub testów i recenzji. Jeśli zdecydujesz się na zakup egzemplarza demo, możesz liczyć na duży upust, sięgający nawet ¼ wartości pojazdu. Dodatkowo samochody te cechują się zwykle bogatym wyposażeniem oraz dużą mocą silnika, co ma przekonać klientów do zakupu. Wszystkie auta testowe są utrzymywane w czystości, nie posiadają uszkodzeń ani widocznych śladów użytkowania. W naprawdę okazyjnej cenie otrzymasz w pełni sprawne auto.

Postaw na wyprzedaż rocznika

Innym sposobem na zaoszczędzenie znacznej kwoty jest zakup samochodu w ramach wyprzedaży rocznika. Pojazdy, które nie sprzedały się w danym roku, są oferowane klientom w niższych cenach. Innym powodem tego typu wyprzedaży jest wprowadzenie na rynek nowej wersji auta o bogatszym wyposażeniu lub po lekkim liftingu. Wśród zalet tego rozwiązania, oprócz atrakcyjnej ceny, jest dostępność samochodu praktycznie od ręki.

Jeśli interesuje Cię zakup pojazdu marki Mazda w cenie niższej nawet o kilkadziesiąt tysięcy, zapoznaj się z ofertami z serii Last Minute. Szeroki wybór pozwoli Ci znaleźć pojazd idealnie dostosowany do Twoich bieżących potrzeb oraz możliwości.

Samochód z salonu w kredycie

Kiedy nie posiadasz wystarczającej ilości środków lub gdy nie chcesz wydawać całej zgromadzonej gotówki, skorzystaj z kredytowania.

Zaciągając zobowiązanie w banku, możesz dobrać liczbę i wysokość rat do aktualnych możliwości. Ta opcja jest tańsza niż zwykły kredyt gotówkowy ze względu na zabezpieczenie w postaci pojazdu. Dobrze dobrany kredyt pozwoli Ci na zakup auta w wyższym standardzie, a systematyczne spłaty niewielkich kwot będą mniejszym obciążeniem dla budżetu niż jednorazowy wydatek.

Raty w salonie

Inną metodą finansowania jest zakup nowego samochodu na raty oferowany przez oficjalnych dealerów samochodowych. Proponowane są różne konfiguracje tej pożyczki, od jednej raty, przez 60/40 po 50/50, gdzie połowę wartości pojazdu wpłacasz od razu, a drugą część w ustalonym z salonem terminie. W przypadku finansowania z krótkim terminem spłaty, opcja ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Innym narzędziem finansowania jest kredyt balonowy. Polega on na wpłacie części wartości pojazdu od razu, a reszta rozkładana jest na raty. Ostatnia z nich jest najwyższa. Nabywca pojazdu może wpłacić ustaloną kwotę lub zrezygnować z samochodu i oddać go do salonu.

Leasing dla osoby prywatnej

O ile leasing firmowy jest popularną i często stosowaną formą finansowania zakupu auta, o tyle leasing na osobę prywatną nie jest już aż tak powszechny. Tymczasem rozwiązanie to zapewnia dużo korzyści dla klientów, którzy marzą o samochodzie z salonu.

Cała procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga wielu formalności. Kwestiami związanymi z ubezpieczeniem, naprawianiem czy serwisowaniem często zajmuje się firma leasingowa. Na właścicielu spoczywa jedynie obowiązek wpłacenia minimum 10% wartości samochodu i regulowania comiesięcznej raty leasingowej. Co istotne, do czasu wykupienia pojazdu nie jest on Twoją własnością. Jesteś tylko jego użytkownikiem. Po skończeniu opłacania rat możesz zdecydować się na wykup samochodu, zwrot firmie leasingowej lub wymianę na inny pojazd na preferencyjnych warunkach.

Dróg pozyskiwania środków na zakup auta jest wiele. Zastanów się, która w Twojej sytuacji jest dla Ciebie najkorzystniejsza i nie rezygnuj z marzeń o lśniącym i pachnącym nowością aucie.

Komentarze (0)