Chevrolet Volt
Chevrolet Volt jest samochodem hybrydowym typu plug-in. Często auta tego typu kojarzą się nam z nieestetycznymi stworkami (jak Toyota Prius). Z Chevroletem Volt jest jednak inaczej. Samochód został stworzony przez koncern General Motors na tej samej płycie podłogowej, na której zbudowano bliźniaczy model - Opel Ampera. Samochód ma bardzo ciekawy design i jest przyjazny dla środowiska.
Wypuszczeniu Chevroleta Volt na rynek amerykański w 2010 roku towarzyszyła wirusowa kampania reklamowa - 230, w której podkreślano, że na naładowanych akumulatorach Chevrolet Volt może przejechać 230 mil.
Silniki w Chevrolecie Volta
Chevrolet Volt jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 150 koni mechanicznych. Akumulatory ważą niespełna 200 kg i zostały umieszczone w tunelu środkowym Chevroleta Volta. Ich pełne naładowania trwa ok. 4 godzin i zapewnia nieprzerwaną jazdę przez 60 km. A co potem? Na szczęście, projekt Chevroleta Volta uwzględniał również zastosowanie dodatkowego silnika, który uruchamia się po rozładowaniu akumulatorów.
Silnik benzynowy w Chevrolecie Volcie ma pojemność 1.4 l, moc 86 koni mechanicznych i wydłuża zasięg samochodu o dodatkowe 500 km. Nie służy jednak do bezpośredniego napędu Chevroleta Volta, co pozwala na bardzo niskie zużycie paliwa utrzymujące się na poziomie 1.2 l/100 km.
Deklarowane 230 mil Chevrolet Volt może przejechać, ale nie wyłącznie na akumulatorach, potrzeba do tego pełnego baku i pełnego naładowania silnika elektrycznego.
Nadwozie Chevroleta Volta
Chevrolet Volt dostał projekt nadwozia niezwykle estetycznego, a zarazem oryginalnego. Od razu zwracają uwagę wydłużone przednie reflektory Chevroleta Volta oraz zabudowany grill. Boczne szyby mają dolną linię opuszczoną nieco niżej niż linia przedniej maski i klapa bagażnika. Nadwozie typu liftback zastosowane w Chevrolecie Volcie ma także mocno pochyloną tylną szybę i wąskie światła z tyłu, co sprawia, że bagażnik Chevroleta Volta wygląda równie efektownie, co przód samochodu.
Wnętrze Chevroleta Volta
Chevrolet Volt został zaklasyfikowany jako samochód czteroosobowy. Mniejsza liczba miejsc dla pasażerów jest efektem umieszczenia akumulatorów w tunelu środkowym Chevroleta Volta. Nie przeszkadzają one jednak w komfortowym podróżowaniu samochodem. Deska rozdzielcza Chevroleta Volta jest bardzo nowoczesna i ma ciekawy design. Zastosowano w niej sporo elementów elektronicznych, które dodatkowo potęgują nowatorski i innowacyjny charakter auta.
Pojemność bagażnika w Chevrolecie Volcie wynosi 310 l, ale po złożeniu tylnych siedzeń uzyskujemy już całkiem sporo przestrzeni bagażowej - 1005 l.
Dodatkowe informacje o Chevrolecie Volcie
Początkowo Chevrolet Volt miał być dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych. Szybko jednak trafił także do Europy, gdzie od razu znalazł sympatyków. W Niemczech używano nawet Chevroleta Volta jako radiowozu policyjnego.
Warto też dodać, że samochód trafił na rynek w 2010 r., a już w 2012 r. został odznaczony (wspólnie z Oplem Amperą) tytułem Europejskiego Samochodu Roku, a rok wcześniej podobny tytuł - Północnoamerykańskiego Samochodu Roku - przyznano mu w Stanach Zjednoczonych.