Napoje to podstawa. Trzeba jednak zastanowić się, czy nie warto przełożyć wyjazdu© Tomasz Budzik

Za kierownicą podczas upałów. Czasami lepiej przełożyć podróż

Tomasz Budzik
16 czerwca 2021

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Upał stwarza doskonałe warunki do wypoczynku nad wodą. Kiedy jednak czeka nas długa trasa, wysoka temperatura może być wrogiem kierowców. Jak sobie z nią radzić?

  • Zawsze, gdy jest powyżej 30 stopni ciepła, należy mieć coś do picia. W nagrzanym samochodzie ta temperatura może być dużo wyższa, na postoju do 50 stopni. Jeśli nie ma klimatyzacji, lepiej nie jechać w godzinach największego upału. Warto wziąć ze sobą napój izotoniczny lub wodę mineralną i uzupełniać płyny w organizmie – powiedział w programie "Newsroom" WP dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Odwodnienie może być niebezpieczne. Jego pierwszym objawem mogą być skurcze mięśni - na przykład łydek. W czasie prowadzenia samochodu to nie tylko niedogodność, ale zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wraz z dalszym pogłębianiem się odwodnienia mogą wystąpić zawroty głowy, gorączka, drgawki, iluzje wzrokowe, a nawet utrata przytomności. Każdy z tych objawów za kierownicą stwarza ryzyko spowodowania wypadku.

W samochodach wyposażonych w klimatyzację problem rozwiązuje jej użycie. Warto jednak dbać o czystość układu poprzez regularną wymianę filtrów oraz profesjonalne serwisowanie. Nieodpowiedzialne używanie klimatyzacji również może być zagrożeniem. Częste zmiany warunków - podróż z ustawioną bardzo niską temperaturą i natychmiastowe wyjście z zimnej kabiny na upał - mogą spowodować różne dolegliwości - z katarem czy bólem gardła na czele. Lepiej więc zachować umiar.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (34)