Praktyczny, inteligentny i elektryczny SUV. Hyundai ma na to przepis
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chęć podążania za modą, zmiana przekonań, próba ratowania świata. Niezależnie od motywacji samochody hybrydowe i elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przykładem jest Hyundai KONA Electric, który trafił do ponad 100 tys. garaży w całej Europie, a liczba zaproszeń stale rośnie. Na czym polega jego wyjątkowość?
Przyszłość jest teraz
Gdybyśmy jeszcze kilka lat temu powiedzieli, że na naszych drogach pojawią się elektryczne SUV-y, to mało kto uwierzyłby w sukces powodzenia takiej operacji. Jednak chęć uczynienia samochodów bardziej przyjaznymi środowisku sprawiła, że śmiała wizja stała się rzeczywistością. Hyundai KONA pojawił się na rynku w 2017 r. i od tego czasu sprzedano prawie 370 tys. egzemplarzy tego modelu, w tym ok. 100 tys. wersji Electric.
W 2020 r. samochód doczekał się odświeżenia i tak KONA stała się bardziej harmonijna, aerodynamiczna i jednocześnie odważna. To właśnie wtedy do oferty dołączyła wersja Electric produkowana w Czechach. Hyundai KONA ma na swoim koncie kilka prestiżowych nagród takich jak 2018 iF Design, 2018 Red Dot oraz 2018 IDEA. W 2021 r. australijskie "Carsales" nagrodziło samochód tytułem najlepszego małego SUV-a. KONA zdobyła ten sam tytuł rok wcześniej w plebiscycie Drive Car Of The Year.
Nowy wymiar przyjemności
Jeżeli nie trafia do was aspekt ekologiczny, to z pewnością przemówią liczby i osiągi. Trzeba pamiętać, że w samochodach elektrycznych maksymalna moc i moment obrotowy wynoszący zawrotne 395 Nm są dostępne od samego początku. Pierwsza setka pojawia się na liczniku w czasie 7,9 s (wersja z akumulatorem 64kWh). W wersji z akumulatorem 39,2 kWh możecie przejechać do 305 km, a akumulator o pojemności 64 kWh to nawet 484 km zasięgu. To oznacza, że KONA Electric jest idealna dla tych, którzy lubią dużo jeździć, zwłaszcza że na stacji szybkiego ładowania baterie będą gotowe w czasie 47 minut. Dzięki temu będziecie mogli odpocząć i rozprostować nogi. Używając KONY w mieście, przy założeniu dziennego dystansu 40 km możecie zapomnieć o ładowaniu nawet na 12 dni.
Technologiczna układanka
Hyundai KONA Electric skupia się nie tylko na byciu przyjaznym dla środowiska, ale również na zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody użytkownikom. Tak oto mamy tu dwa ekrany o przekątnej 10,25", z których jeden służy jako zestaw wskaźników, a drugi obsługuje system infotainment. Możecie rozwinąć jego możliwości, podłączając smartfon za pośrednictwem Apple CarPlay lub Android Auto. Dodatkowy wyświetlacz head-up pokaże najważniejsze informacje bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Bogaty pakiet bezpieczeństwa Hyundai SmartSense ma między innymi asystenta unikania kolizji czołowych, system ostrzegania o ruchu poprzecznym czy unikania zderzenia z pojazdem będącym w martwym polu.
Same korzyści
Jedną z niepodważalnych zalet silnika elektrycznego jest fakt, że ma on znacznie mniej części ruchomych niż jego spalinowy odpowiednik. Dzięki temu pojazd jest nie tylko niezawodny, ale również tańszy w eksploatacji. Na tym finansowe plusy się jednak nie kończą, ponieważ w ramach rządowego programu "Mój elektryk" można uzyskać nawet 27 tys. zł dofinansowania. Wreszcie mamy coś, co jest bezcenne i chodzi tu o czas. Ten możecie często zaoszczędzić dzięki władzom miast, które umożliwiają kierowcom samochodów elektrycznych np. korzystanie z pasów dla autobusów. Dzięki temu nie trzeba stać w korku.
Warto wspomnieć, że KONA Electric nie jest jedynym ekologicznym SUV-em w ofercie marki Hyundai. W salonach znajdziecie także elektrycznego IONIQ 5 oraz TUCSONA w wersjach hybrid i plug-in hybrid.