Muzeum przyszłości. Tu zamieszka współczesna sztuka.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Warszawa wreszcie doczekała się instytucji kultury na miarę światowych standardów. Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstała w samym sercu Warszawy, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. Dzieło amerykańskiego architekta, Thomasa Phifera, redefiniuje pojęcie muzeum jako instytucji o minimalistycznym designie, w którym główną rolę gra światło. Nie bez powodu nowoczesna, prosta bryła porównywana jest do słynnych ikon muzealnej architektury, jak nowojorskie Guggenheim Museum.
Sam Phifer w swoim projekcie kładzie szczególny nacisk na znaczenie światła jako jednego z fundamentów projektu. "Architektura w swej istocie posługuje się rzemiosłem. Chodzi o poruszanie się między jasnością, cieniem i półcieniem, wzmacniając obecność światła w życiu ludzi" – wyjaśnia architekt. To podejście widać w każdym detalu budynku — od przejrzystej fasady, po przestrzenne wnętrza, zaprojektowane tak, by pobudzać wyobraźnię odwiedzających.
Nowoczesna siedziba MSN to miejsce dialogu, w którym sztuka współczesna spotyka się z publicznością w otwartej i przyjaznej atmosferze. Instytucja połączyła siły z marką Audi. Wspólne zamiłowanie do sztuki i nowoczesnych rozwiązań przyniosą wartościowe projekty dla publiczności.
Piękno prostoty
Warszawiacy długo czekali na muzeum, które w pełni odpowiadałoby nowoczesnym standardom. Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest jednak czymś znacznie więcej, niż tylko przestrzenią dla sztuki.
Budynek o jasnej, stonowanej fasadzie doskonale spełnia swoją misję: tworzy przestrzeń do dialogu między sztuką, ludźmi i miastem. Twórca tej bryły jest znany z zamiłowania do prostych, oszczędnych form, w których pierwsze skrzypce gra światło i cień. Każdy, kto ma za sobą choć kilka wizyt w nowoczesnych muzeach, przyzna Phiferowi rację – światło to naturalny sprzymierzeniec sztuki. Operując nim, możemy sprawić, że prezentowane prace zyskają zupełnie nowe oblicze.
Choć nowy gmach MSN zdążył już podzielić warszawiaków, to nie brakuje entuzjastycznych opinii, które porównują go do najsłynniejszych muzealnych gigantów, jak chociażby nowojorskie Guggenheim Museum. Wnętrze MSN to miejsce spotkań, refleksji i doświadczania sztuki całym sobą. Jak zauważa Phifer: "W architekturze szukamy sposobów, by wzbogacić doświadczenie i rozbudzić zmysły".
Artystyczna podróż z Audi
Idealną symbiozę z tą nowoczesną przestrzenią tworzy marka Audi. Podobnie jak architektura Thomasa Phifera, samochody niemieckiego producenta zachwycają nie tylko formą, ale i funkcjonalnością, stanowiąc harmonijne połączenie technologii i sztuki. Projektując swoje modele, Audi skupia się na nowoczesnym designie, który harmonijnie łączy wyważone proporcje, wygładzone linie i innowacyjne rozwiązania. To właśnie ta dbałość o detale sprawia, że auta marki Audi idealnie wpisują się w estetykę nowej warszawskiej instytucji.
Partnerstwo Audi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt wielowymiarowy. Marka, znana ze swojego innowacyjnego podejścia, zobowiązała się wspierać muzeum przez trzy lata, finansując program Muzeum, w tym szereg projektów o międzynarodowym zasięgu. Najważniejszym elementem współpracy jest jednak idea "Muzeum Otwartego". Dzięki wsparciu marki, wszystkie wydarzenia towarzyszące otwarciu nowej siedziby muzeum były dostępne dla publiczności bezpłatnie. W przyszłości także, większość wydarzeń dziejących się na parterze budynku będzie za darmo.
Przyszłość pełna możliwości
Audi od lat angażuje się w projekty wspierające kulturę i sztukę. Współpraca z MSN to dowód na to, że biznes i świat artystyczny mogą z powodzeniem współdziałać i tworzyć wspólną przestrzeń dla designu, technologii i sztuki współczesnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Audi x MSN – Porusza nas sztuka
Przyszłość tego partnerstwa zapowiada się bardzo obiecująco. Dzięki wspólnym inicjatywom, takim jak wystawy, warsztaty czy międzynarodowe inicjatywy artystyczne, MSN i Audi stworzą nowe możliwości do artystycznego dialogu. To właśnie w takich miejscach — gdzie światło spotyka się z cieniem, a sztuka z technologią — powstają idee zmieniające przyszłość. Audi i MSN z odwagą pokazują, że współpraca dwóch wizjonerskich podmiotów może być katalizatorem wielkich artystycznych projektów.