Mercedes-Benz CLS 400d Coupe© fot. Marcin Łobodziński

Mercedes-Benz CLS 400d 4MATIC Coupé: bardzo szybka limuzyna, która pali tyle, co miejskie autko

Marcin Łobodziński
29 września 2018

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To już trzecia generacja sedana CLS ukształtowanego na czterodrzwiowe coupé. Jego pokrewieństwo z klasą E sugeruje wysoki komfort jazdy, ale nadwozie wyraźnie zmierza w kierunku sportu. Mercedes doskonale odnalazł złoty środek i to w każdej dziedzinie. I do tego jest niezwykle oszczędny.

Mercedes CLS 400d 4MATIC Coupé - test, opinia

Jednak spokojnie, to nie będzie wyłącznie wyliczanka zalet. Wygląd nadwozia jest już moim zdaniem dość kontrowersyjny. O ile ostry, agresywny przód podobał się większości osobom, które oglądały testowy egzemplarz, o tyle ku mojemu zaskoczeniu tył nie podobał się nikomu. Zbyt szczupły, zbyt obły jak na mercedesa. Zgadzam się z tym. Patrząc na nowego CLS z boku, pas przedni wygląda jak rekin goniący ofiarę, natomiast z tyłu jak uciekający pies z podkulonym ogonem.

Jednak otwarcie drzwi może już rzucić na kolana. I to nie dlatego, że drzwi są pozbawione ramek, co latem przy opuszczonych szybach prezentuje się bardzo elegancko. Czerwona tapicerka poprzecinana czarnymi elementami plus ogromne wyświetlacze i liczne wstawki z aluminium tworzą atmosferę sportu i luksusu. Duże połacie deski rozdzielczej wykonane z kompozytów węglowych (opcja za 14 tys. zł) przypomina o związku Mercedesa z AMG, podobnie jak sportowo wyprofilowane fotele i nieduża, ale gruba kierownica.

Mercedes CLS z tyłu wygląda dość kontrowersyjnie. Mało komu się podoba.
Mercedes CLS z tyłu wygląda dość kontrowersyjnie. Mało komu się podoba.© fot. Marcin Łobodziński

Wsiadasz i w okamgnieniu zapominasz, że masz do czynienia w praktyce z limuzyną mierzącą blisko 5 metrów długości. Pozycja jest niska, ale świetnie dobrana względem kierownicy i pedałów. Widoczność pozostaje przy tym dobra. I wreszcie poprawiono ergonomię. Po raz pierwszy opanowałem obsługę samochodu tej marki w kilka minut.

Nawet system multimedialny nowej generacji stał się bardziej intuicyjny. Teraz menu jest sensownie ułożone, a całość można obsługiwać również z koła kierownicy, przy pomocy dotykowych pól. Wbrew pozorom, to dobre rozwiązanie. Łatwiej przechodzić w inne widoki tablicy wskaźników, która w testowym aucie jest po prostu drugim wyświetlaczem. A jest tego bardzo dużo.

Jest więcej możliwości konfiguracji niż na zdjęciu. To tylko przykładowe ustawienia.
Jest więcej możliwości konfiguracji niż na zdjęciu. To tylko przykładowe ustawienia.© fot. Marcin Łobodziński

Mercedes CLS jest również jednym z tych modeli niemieckiej marki, z którymi można "porozmawiać". Działanie sztucznej inteligencji prezentował już Michał w teście Mercedesa Klasy A. Mnie urzekła obsługa głosowa, polegająca po prostu na wydawaniu logicznych komend. Nie trzeba ich znać. Mówisz czego potrzebujesz i auto prawie wszystko zrozumie. Ale ma jeszcze więcej do zaoferowania.

Dzięki funkcji Energizing Komfort masz możliwość zrelaksowania się ciepłem lub orzeźwienia morskim powiewem wiatru. To programy, które przygotowano w oparciu o zestaw audio – samo w sobie bardzo dobre - i układ klimatyzacji oraz ogrzewania foteli. Ku mojemu zaskoczeniu to działa. Przeszedłem też program ćwiczeń, które wykonuje się zgodnie z poleceniem lektorki oraz widokiem ruchów na ekranie. Wydaje się głupie? Może się wydaje, ale nie byłbym w stanie zmobilizować się do tego typu ruchów, mających na celu przede wszystkim pobudzenie w długiej podróży, bez wydawania komend. Pewnie po chwili bym się znudził.

Energizing Komfort daje możliwość schłodzić się, rozgrzać pobudzić światłem i dźwiękiem.
Energizing Komfort daje możliwość schłodzić się, rozgrzać pobudzić światłem i dźwiękiem.© fot. Marcin Łobodziński

Jedna rzecz nie spodobała mi się we wnętrzu. Jako, że Mercedes CLS wbrew wymiarom jest jednak przeznaczony głównie dla dwóch osób, rozumiem pewne poświęcenia tylnej części w celu zapewnienia maksimum przestrzeni i wygody z przodu. Niestety i to się nie udało. Kierowca o wzroście 188 cm z trudem mieści głowę pod podsufitką. I to w zasadzie wyklucza zakup auta przez wyższe osoby. Z tyłu natomiast jest przestronnie i nawet całkiem wygodnie, ale i tu nie dla osób o wyższym wzroście.

Moc to jedno, ale ekonomia to po prostu bajka

Pod maską 400d, czyli…? No właśnie. Według nowej nomenklatury na pewno nie czterolitrowy diesel. Wiec jaki? Zupełnie nowy, rzędowy, z sześcioma cylindrami i pojemnością 2,9 litra. Dwie turbosprężarki pomagają rozwinąć bardzo dobre parametry maksymalne – 340 KM i 700 Nm. Ta druga, jakże imponująca wartość, jest osiągana już od 1200 obr./min według danych producenta. Brzmi wprost niewiarygodnie, więc wyobraźcie sobie, jak to jeździ.

Mercedes CLS 400d nie dość, że jest bardzo szybki, to jeszcze bardziej jest ekonomiczny.
Mercedes CLS 400d nie dość, że jest bardzo szybki, to jeszcze bardziej jest ekonomiczny.© fot. Marcin Łobodziński

Połączenie tak mocarnego diesla z dziewięciobiegowym automatem tworzy niesamowitą mieszankę sportu i ekonomii. Osiągi są świetne. Pierwsza setka wpada na prędkościomierz po 5 sekundach, a na 200 km/h też nie trzeba długo czekać. Motor w trybie Sport+ przyjemnie warczy, a automat bezbłędnie, szybko i jednocześnie dość brutalnie zmienia biegi. W pozostałych trybach robi to bez najmniejszego szarpnięcia.

Jazda z takim silnikiem to większa przyjemność niż porównywalnym benzyniakiem. Znacznie mocniej reaguje na dodanie gazu, a do tego jest niebywale cichy. Ale najlepsze jest przy dystrybutorze, gdy podróż z prędkością 140 km/h kończy się wynikiem 7,1 l/100 km. Dużo? Przypominam – 340 KM mocy, 700 Nm momentu, 4,9 m długości, masa 1985 kg.

Kapitalne połączenie materiałów oraz dwóch światów - luksusowych limuzyn i aut sportowych.
Kapitalne połączenie materiałów oraz dwóch światów - luksusowych limuzyn i aut sportowych.© fot. Marcin Łobodziński

To jednak nie wszystko. Podróż z prędkością 90 km/h oznacza spalanie na poziomie miejskich samochodów małolitrażowych – 4,2 l/100 km. Mercedes CLS to jeden z dwóch przypadków w tym roku, kiedy spalanie sprawdzałem dwa razy, bo "coś mi się nie zgadzało". Jednak czytając testy kolegów z innych redakcji okazało się, że nic się nie popsuło. Imponujące, że tak mocny, wygodny i luksusowy samochód, na co dzień potrzebuje około 6-7 l/100 km oleju napędowego i to nie żałując sobie od czasu do czasu dynamicznej jazdy. W mieście zużywa 7,5 l/100 km.

To nie kompromis, to sztuka

Zawieszenie nowego Mercedesa CLS jest równie imponujące jak zespół napędowy. Połączenie wysokiej jakości resorowania i dużej siły tłumienia, gdy tylko wybierzecie odpowiedni tryb, aż zdumiewa. Już od pewnego czasu mercedesy jeżdżą nie tylko miękko, ale i sportowo, a CLS jest najlepszym przykładem tego, jak bardzo zmieniło się podejście marki do kwestii właściwości jezdnych. Dobrze pamiętam, jak ociężały był w porównaniu z nową generacją poprzednik. Jak daleko mu było do Audi i BMW pod względem przyjemności z jazdy. To już przeszłość.

Podwozie CLS-a pozwala na niezłe harce po zakrętach. Auto jest ciężkie, ale nie przeszkadza to w sportowej jeździe.
Podwozie CLS-a pozwala na niezłe harce po zakrętach. Auto jest ciężkie, ale nie przeszkadza to w sportowej jeździe.© fot. Marcin Łobodziński

Znacznie precyzyjniejszy jest też układ kierowniczy, który się usztywnia w ustawieniu sportowym. Napęd 4MATIC to klasyk – zawsze dąży do neutralnego zachowania, nawet wtedy, gdy koła przedniej osi zaczynają tracić przyczepność lub kierowca zdecyduje się na dodanie gazu w łuku. W przeciwieństwie do Audi quattro, czy xDrive BMW, nie jest tak chętny do zarzucania tyłem, ale o to chodzi w mercedesie, nawet takim jak CLS.

Sztuką jest dopracowanie systemów asystujących kierowcy tak, by faktycznie działały jak trzeba, zwłaszcza przy brzydkiej pogodzie. Podoba mi się nowy rodzaj asystenta pasa ruchu, który nie tylko ostrzega i koryguje, ale także przyhamowuje samochód, gdy przekroczy on linię na drodze. Perfekcyjnie i komfortowo działał adaptacyjny tempomat, a także inne systemy. Światła Multibeam LED świecą znakomicie. Na plus zasługuje także system kamer bardzo wysokiej jakości czy system nawigacji.

Dobrze wyprofilowane fotele CLS-a są też wygodne.
Dobrze wyprofilowane fotele CLS-a są też wygodne.© fot. Marcin Łobodziński

To wszystko sprawia, że jazda Mercedesem CLS powinna być przyjemna zarówno dla klienta Audi jak i BMW. Mercedes najwyraźniej nie celuje już tylko w swoją grupę klientów, którym podoba się wyłącznie komfort resorowania i którzy nie wyobrażają sobie obsługi skrzyni biegów czymkolwiek innym niż „manetka wycieraczek”. Zresztą choćby na polskim rynku aut premium widać, że są tego efekty.

Mercedes CLS 300d z 245-konną jednostką 2-litrową kosztuje 311 000 zł. Topowy diesel, taki jak testowy, kosztuje 58 tys. zł więcej, co moim zdaniem przy tej klasie auta jest ofertą nie do odrzucenia. Tym bardziej, że w cenie jest już zawarty napęd 4MATIC. Jest jeszcze wersja pośrednia o mocy 286 KM dla niezdecydowanych, która daje możliwość wyboru napędu na tył lub na cztery koła.

Moja opinia o Mercedesie CLS 400d:

Bez cienia wątpliwości to najbardziej dopracowany mercedes jakim do tej pory jeździłem, choć akurat nie mam tak dużego doświadczenia z tą marką jak koledzy po fachu. Doskonale łączy cechy typowe dla Mercedesa, przede wszystkim wysoki komfort jazdy, z cechami dawniej dla marki jakby obcymi – lekkość i pewność prowadzenia oraz świetne osiągi. Jednak to, czym zaimponował mi najbardziej, jest zużycie paliwa. Tak banalna rzecz. Dokładnie tego, co dostałem od Mercedesa CLS 400d, oczekiwałbym od samochodu tej klasy.

Nasza ocena Mercedes-Benz CLS 400d:
10/ 10
Plusy
  • Silnik - jego osiągi i ekonomia
  • Praca skrzyni biegów
  • Świetne właściwości jezdne
  • Wysoki komfort podróżowania
  • Praca systemów bezpieczeństwa
  • Wykonanie wnętrza
  • Ergonomia i pozycja za kierownicą
  • System audio oraz multimediów
Minusy
  • Brak miejsca z przodu dla osób o wzroście powyżej 188 cm
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/32]

Mercedes CLS 400d 4MATIC Coupé - dane techniczne, spalanie

Mercedes-Benz CLS 400d 4MATIC Coupé

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie:R6, twin-turbo 
Rodzaj paliwa:diesel 
Ustawienie:wzdłużne 
Objętość skokowa:2925 cm³ 
Moc maksymalna:340 KM przy 4400 obr./min. 
Moment maksymalny:700 Nm przy 1200 - 3200 obr/min. 
Skrzynia biegów:automatyczna, dziewięciobiegowa 
Typ napędu:4x4 
Hamulce przednie:tarczowe wentylowane 
Hamulce tylne:tarczowe wentylowane 
Zawieszenie przednie:wielowahaczowe, pneumatyczne 
Zawieszenie tylne:wielowahaczowe, pneumatyczne 
Koła, ogumienie przednie:245/35 R20 
Koła, ogumienie tylne:275/30 R20 

Masy i wymiary:

Typ nadwozia:

sedan

 
Liczba drzwi:4 
Masa własna:1985 kg 
Ładowność:560 kg 
Długość:4988 mm 
Szerokość:1890 mm 
Wysokość:1435 mm 
Rozstaw osi:2939 mm 
Pojemność zbiornika paliwa:66 l 
Pojemność bagażnika:520 l 
Osiągi:
 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:5,0 l 
Prędkość maksymalna:250 km/h 
Zużycie paliwa (miasto):6,4 l/100 km7,5 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):5,4 l/100 km4,2 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,9 l/100 km6,6 l/100 km
Zużycie paliwa (autostrada):b.d.7,1 l/100 km
Emisja CO2:156 g/km 
Test zderzeniowy Euro NCAP:nie badano 
Cena:
Model od:284 000 zł 
Diesel od:311 000 zł 
Samochód testowy od:369 000 zł 
Źródło artykułu:WP Autokult
Mercedes-Benztesty samochodówmercedes cls
Komentarze (45)