(fot. Drive Story)

Majówka z samochodami w tle. Oto, co można zrobić w wolne dni

Mateusz Żuchowski
16 kwietnia 2019

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie masz jeszcze pomysłu na długi weekend majowy? Mam dobrą wiadomość – czeka na ciebie wiele motoryzacyjnych imprez, które możesz oglądać jako widz lub nawet samemu wziąć w nich udział. Przejrzałem propozycje z całego kraju (i nie tylko) i wybrałem te najciekawsze.

Pierwsze dni maja to tradycyjnie okres wypoczynku i nawet na scenie motoryzacyjnej w tym okresie także panuje mniejsza aktywność. Mimo wszystko ci, którzy chcieliby spędzić te dni z motywem motoryzacyjnym w tle, mogą wybierać spośród wielu turystycznych atrakcji, które zapewnią świetną rozrywkę tak samochodowym zapaleńcom, jak i całym rodzinom. Co więc takiego można robić w majówkę?

1. Wybrać się na któryś z regionalnych rajdów aut klasycznych

Rajdy i zloty samochodów zabytkowych zawsze dają wielką frajdę i wzbogacają motoryzacyjną wiedzę. Niezależnie od tego, czy jest się na nich uczestnikiem, czy widzem.Zatem nawet jeśli nie masz swojego zabytkowego auta i na co dzień nie obracasz się w środowisku ich właścicieli, to sama możliwość zobaczenia tak niecodziennych samochodów w akcji jest już wystarczającym powodem, by wyjść z domu i pojechać w inną część Polski. Tym bardziej, że najczęściej jest to jakaś bardzo ładna część naszego kraju.

(fot. Drive Story)
(fot. Drive Story)

Jeszcze przed samą majówką, w niedzielę 28 kwietnia, swój jednodniowy rajd "Majówka" zorganizuje delegatura z Nowego Tomyśla Automobilklubu Wielkopolskiego. Fakt, że w czasie tej imprezy zostaną rozegrane rundy Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski i Turystycznego Pucharu Polski, gwarantują wysoki poziom samochodów na starcie.

Święto 1 maja co roku oznacza także obecność różnych okolicznościowych imprez motoryzacyjnych. Tego dnia odbędzie się między innymi trzecia edycja wystawy polskich klasyków w ramach imprezy Trzebinia w PRL oraz parada zabytkowych aut ulicami Kędzierzyna-Koźla.

W tym czasie odbędą się także imprezy poświęcone poszczególnych modelom. 3 maja odbędzie się piąta edycja Maluchowej Majówki w Łagowie (koło Świebodzina), a w dniach 3-5 maja - XV Zlot Garbatych Bolidów & C.o. w Radzyniu.

(fot. Adam Staskiewicz/East News)
(fot. Adam Staskiewicz/East News)

Ciekawe rzeczy będą działy się także bezpośrednio za polską granicą. Przez cały 1 maja będzie trwał rajd Prvomájová veterán Tatra rely ze startą i metą w Bratysławie. Jak zapewniają organizatorzy, jest to wydarzenie dla wszystkich aut Tatry bez względu na ich wiek i wielkość. Na pewno nie są to czcze obietnice, ponieważ organizatorem imprezy jest klub właścicieli Tatry 141. Pod tą nazwą kryje się dwunastonowy ciągnik balastowy produkowany w latach 1957-1970. Widoki na słowackich drogach będą więc na pewno ciekawe.

Moim faworytem z wydarzeń tego typu pozostaje jednak Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Już trzecia edycja tego popularnego na lokalnej scenie wydarzenia odbędzie się w dniach 4-5 maja w Lubecku (koło Lublińca) w ramach pielgrzymki rolników św. Izydora Oracza.

(fot. Adam Staskiewicz/East News)
(fot. Adam Staskiewicz/East News)

2. Samemu wziąć klasyczne BMW i ruszyć na wyprawę Drive Story

Jeśli jednak wolałbyś podziwiać piękne klasyki, samemu siedząc za kółkiem jednego z nich – dobra wiadomość, teraz także jest to możliwe. W dniach 3-5 maja odbędzie się wyprawa na Mazury organizowana przez Drive Story. To projekt Jakuba Majewskiego, który posiada kolekcję ośmiu sztuk zabytkowych BMW 2002 i – co wywołuje u mnie jeszcze większy podziw – udostępnia je zwykłym ludziom, by razem z nim wybrali się w krajoznawcze podróże po Polsce w duchu slow.

O Jakubie i jego bardzo klimatycznych BMW z lat 60. więcej opowiadaliśmy już w naszym reportażu filmowym, w którym przedstawiał on swoją rodzinną Łódź. Na swoich wyprawach pokazuje on różne zakątki Polski. Wszystkie wycieczki łączy parę wyróżniających cech – mają jakiś motyw przewodni (na przykład podróż śladami polskich rajdów lub wiejskiego jedzenia) i zapewniają dostęp do wrażeń, których nie dostanie się w zwykłych biurach podróży czy na stronach do rezerwacji hoteli.

Może chodzić tu o obiad przygotowany przez gospodynię z Mazur, nocleg w wieży na zamku lub czas spędzony na luksusowym kempingu ukrytym pośrodku lasu. Co czeka na uczestników majówkowej wyprawy, dowiesz się ze strony drivestory.pl.

(fot. Drive Story)
(fot. Drive Story)

3. Wystartować w którymś z track dayów

Jeśli masz swój własny samochód lub motocykl, w majówkę możesz wykorzystać go do poprawy swoich umiejętności za sterami. Na terenie całego kraju znajduje się już całkiem spora liczba torów i ODTJ-ów, które oferują wolne treningi lub kursy bezpiecznej jazdy z instruktorami. Majówka stanowi świetną okazję na wzięcie udziału w wydarzeniach tego typu – tym bardziej, że wiele ośrodków przygotowało na ten czas specjalne oferty.

Kierowcy ze wszystkich stron Polski będą mieli mniej więcej tak samo daleko do położonego pośrodku kraju Toru Łódź. W pierwsze dni maja odbywają się tu kolejno: szkolenie i treningi motocyklowe, szkolenia bezpiecznej jazdy i track daye. W niedziele siódmego maja dostępny jest także trening torowy za kierownicą BMW M2 Coupe. Więcej informacji na stronie tor-lodz.pl.

Okazji do rewelacyjnych motoryzacyjnych doświadczeń w majówkę jest więc wiele, za to czasu – już mało. Warto więc zabrać się za planowanie tych dni już w tej chwili.

Źródło artykułu:WP Autokult
rajdyBMWzabytkowa motoryzacja
Komentarze (0)