Chiński supersamochód o mocy ponad 1000 KM napędzany turbiną

Chiński supersamochód o mocy ponad 1000 KM napędzany turbiną

Marcin Łobodziński
29 sierpnia 2016

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy nie chcą być gorsi od reszty świata i zamierzają zaprezentować własny hipersamochód o mocy przekraczającej 1000 KM. Auto przygotuje Giorgetto Giugiaro.

Samochód ma nas zaskoczyć nie tyle mocą czy osiągami, ale techniką. A ta jest nie byle jaka. Pojazd firmy TechRules o nazwie GT96 będzie napędzany energią elektryczną, która powstanie w wyniku pracy turbiny TREV (Turbine Recharging Electric Vehicle). Prąd ma docierać poprzez akumulator do sześciu silników elektrycznych. 720-woltowy akumulator ma mieć niewielką pojemność 20 kWh, a dzięki turbinie, bezpośrednio nie odpowiada za zasięg samochodu, który ma wynosić 2000 km w ruchu miejskim. Paliwem może być gaz ziemny, benzyna, olej napędowy lub nafta umieszczone w 80-litrowym zbiorniku.

Obraz

Osiągi? Fantastyczne! Moc maksymalna 1044 KM pozwoli rozpędzić samochód do setki w 2,5 s i ostatecznie do 350 km/h. To osiągi, które rzekomo sprawdzono już podczas wstępnych testów w Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Teraz uwaga – maksymalny moment obrotowy to 8640 Nm! Przednie silniki generują 2880 Nm, natomiast tylne 5760 Nm. Warto byłoby tu wrzucić jeszcze jakąś wartość z milionem, ale do momentu poznania ceny żaden z parametrów na chwilę obecną do tego nie pasuje. Samochód waży bowiem 1380 kg, ma długość 4648 mm, szerokość 2034 mm, wysokość 1140 mm i rozstaw osi 2655 mm.

Obraz

Za projekt hiperauta firmy TechRules odpowiada Giorgetto Giugiaro i jego syn Fabrizio. Obaj opuścili swoje słynne studio Italdesign, gdy to zostało przejęte przez Audi. Chiński producent jeszcze prowadzi badania, a napęd innowacyjny napęd może najpierw wykorzystać w samochodach miejskich. Auto, które widzicie na zdjęciu można było już oglądać w Genewie, a wersja produkcyjna, podobno wyglądająca niemal identycznie zadebiutuje podczas przyszłorocznego salonu samochodowego w Genewie.

Obraz

Wiadomo, że technika w tym samochodzie jest bliska znanej z topowych konstrukcji w motorsporcie. Wyścigowe zawieszenie przymocowano do stalowej ramy, będącą główną częścią odpowiadającej za obciążenia. Do niej zamocowana jest skorupa z włókna węglowego. Z przodu zastosowano amortyzatory w układzie pushrod. Przednie tarcze hamulcowe mają średnicę 402 mm i współpracują z 6-tłoczkowymi zaciskami. Ogumienie ma rozmiar 265/35 R20 z przodu i 325/30 R20 mm z tyłu. Jak wam się podoba taki chiński samochód?

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (11)